Czym zajmuje się endodoncja?
Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Miazga zęba to bogato unaczyniona i unerwiona tkanka wypełniająca jamę zęba – komorę i kanały. Zaopatrzona w gęstą sieć naczyń krwionośnych spełnia przede wszystkim funkcję odżywczą i czuciową. Wszelkie, niezbędne składniki odżywcze dopływają do miazgi z kości, z którą łączy się za pomocą tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia w endodoncji jest leczenie kanałowe.
Na czym polega leczenie kanałowe (endodontyczne) ?
Leczenie kanałowe zaleca się m.in. wskutek:
- stanów zapalnych lub martwicy miazgi
- bardzo rozległej próchnicy
- złamania lub zwichnięcia zęba
- wskazań protetycznych, np. przed wykonaniem mostu lub korony
Leczenie kanałowe
Polega na niezwykle dokładnym usunięciu zainfekowanej miazgi poprzez mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów zęba. W trakcie opracowywania mechanicznego usuwa się jak największą ilość zainfekowanej miazgi i nadaje się kanałom stożkowaty kształt. W przypadku opracowywania chemicznego, kanał przepłukuje się i dezynfekuje odpowiednimi środkami chemicznymi, co usuwa pozostałe bakterie, toksyny, związki organiczne i nieorganiczne. Tak oczyszczone kanały zostają szczelnie wypełnione właściwym materiałem – najczęściej biokompatybilną gutaperką. Końcowym etapem leczenia endodontycznego jest wypełnienie zęba materiałami kompozytowymi.
Nieleczona próchnica może być bezpośrednią przyczyną stanu zapalnego miazgi, ale nie zawsze – czasami, mimo braku bólu, dochodzi do infekcji bakteryjnej, która również wymaga leczenia endodontycznego. Stan zapalny miazgi może również doprowadzić to infekcji tkanek okołowierzchołkowych, co jest wynikiem działania bakterii i ich toksyn w kanałach korzeniowych zęba.
Wszystko to może przejawiać się silnym bólem, powstaniem ropnia lub przetoki, ale infekcyjne zmiany w miazdze zęba mogą przebiegać także bezobjawowo. Dlatego też przed każdym leczeniem endodontycznym niezbędne jest wykonanie zdjęcia radiologicznego, które pozwala właściwie ocenić zmiany i podjąć właściwe metody leczenia.
Mikroskop i endometr w leczeniu kanałowym
Tak, jak w innych dziedzinach stomatologii, również w endodoncji niezmiernie ważną rolę odgrywają nowoczesne urządzenia. Jeśli istnieją jakiekolwiek przesłanki ku temu, że problemem pacjenta jest infekcja miazgi zęba, już na początku wykonujemy właściwe zdjęcie radiologiczne. To, że czegoś nie widać, nie oznacza, że czegoś nie ma, dlatego też pracę stomatologów usprawnia mikroskop…Na tej podstawie decydujemy o dalszym leczeniu kanałowym. W endodoncji niezmiernie ważna jest precyzja – kanały zębowe o wielkości ułamka milimetra, muszą być oczyszczone nad wyraz dokładnie, gdyż jakakolwiek pomyłka może pogłębić problem na długie miesiące, a nawet lata. To, że czegoś nie widać, nie oznacza, że czegoś nie ma, dlatego też pracę stomatologów usprawnia mikroskop – nieodłączne narzędzie wszystkich dobrych endodontów. Mikroskop powiększa i oświetla leczoną powierzchnię, dzięki czemu stomatolog może niejako zajrzeć do kanałów, by dokonać właściwej oceny (czy kanał został dokładnie oczyszczony, czy istnieją jakieś przeszkody, itp.). Innym, ważnym urządzeniem, które powinno stać się atrybutem endodonty jest endometr – przyrząd, który służy do precyzyjnego pomiaru kanału korzeniowego.
Praca endodontów w EKSTRADENT opiera się nie tylko na stomatologicznej wiedzy i pozyskanym przez lata doświadczeniu, ale także na wykorzystaniu najlepszego sprzętu w postaci mikroskopu i endometru.
W EKSTRADENT dysponujemy m.in.:
- mikroskopem stomatologicznym Leica z obiektywem Carl Zeiss,
- mikroskopem stomatologicznym Seliga,
- dwoma zestawami endodontycznymi EndoPilot Comfort Plus zawierającymi wbudowane mikrosilniki endodontyczne, endometry, pistolety do wypełniania kanałów gutaperką oraz pluggery,
- endometrem firmy Morita.
Wszystkie urządzenia są efektywnie wykorzystywane w trakcie leczenia kanałowego przez lekarzy stomatologów zajmujących się endodoncją.